Mes ATSINAUJINOME! Jūsų pastebėjimai mums labai svarbūs :)

5 būdai ugdyti vaiko sąmoningumą

2024.04.11 | Idėjos įtraukiam ugdymui
5 būdai ugdyti vaiko sąmoningumą

„Vaiko (žmogaus) sąmoningumas – asmens gerovės pagrindas“, - Boguslavas Gruževskis
Vaikų sąmoningumo ugdymas yra labai svarbus jų visapusiškam vystymuisi. Be akademinių pasiekimų, sąmoningumo ugdymas skatina empatiją, smalsumą ir kritinį mąstymą.

Mokymosi erdvės įgalinimas

Bene geriausias būdas vaikui mokytis yra tuomet, kai jis nesąmoningai išmoksta įvairių dalykų – matematikos, geografijos, istorijos, kalbų ir t.t. Vaikas, dažnai būdamas erdvėse, kuriuose nuolatos mato edukuojančius vizualus, be vargo juos įsimena. Sienų, grindų lipdukai, žemėlapiai, drobės – vizualios mokymosi nesimokant ugdymo priemonės. Šios priemonės užtikrina ne tik vaiko nuolatinę smegenų stimuliacija, bet ir pagerina erdvės estetiką, suteikia išskirtinumo interjerui ir padeda paslėpti sienų ar grindų netobulumus. Kiekviena tuščia erdvė vaiko kambaryje, darželyje, mokykloje gali būti edukuojanti ir motyvuojanti. Edukaciniai lipdukai skatina smalsumą bei norą tyrinėti - nuo abėcėlės lipdukų pradinukams iki pasaulio žemėlapių lipdukų lietuvių kalba pradedantiems geografams. Tai plečia vaikų supratimą apie juos supantį pasaulį, o tai didina sąmoningumą.

5 būdai ugdyti vaiko sąmoningumą 5 būdai ugdyti vaiko sąmoningumą

Tapatybė ir atpažinimas

Vienas iš svarbiausių vaiko ugdymo etapų yra bendravimo įgūdžių lavinimas. Vaiko aplinka kuria jo supratimą apie bendravimo taisykles, todėl yra labai svarbu, kad vaikas matytų tinkamus pavyzdžius. Tuo pačiu yra labai svarbu tinkamai bendrauti su vaiku – priimti ir skatinti jo pomėgius, leisti pažinti save ir girti jį už gerus poelgius, nebijoti kalbėti su vaiku apie gyvenimo iššūkus. Tokiu būdu ugdomas vaikas gebės jausti užuojautą kitiems, jaus pagarbą ir priims socialinę įvairovę bei pripažins šeimos, bendruomenės išteklius ir paramą.
Ugdant socialinį vaiko sąmoningumą yra svarbu bendrauti su vaiku, kaip su lygiu ir pažinti jį – žinoti jo pomėgius, charakterio bruožus. Mokykloje, esant vaikų gausai, mokytojams bei patiems vaikams yra sunku pažinti kiekvieną, todėl yra naudinga vaikų daiktus ar drabužius pažymėti jų vardais bei paveikslėliais, susijusiais su jų mėgstamais užsiėmimais.

5 būdai ugdyti vaiko sąmoningumą

Augimo mąstysenos skatinimas

„Tėvų nuomonė ir palaikymas yra lemiamas faktorius vaikų motyvacijos vystymosi prasme. Jie daro įtaką vaikų suvokimui, kas yra nesekmė ir kaip į tai reaguoti, nuo pat pirmųjų jų gyvenimo metų“, – Kyla Haimovitz.
Ugdant vaiko sąmoningumą yra svarbu džiaugtis jo pasiekimais ir skatinti veikti, o įvykus nesėkmei – skatinti vaiką suprasti, jog tai yra proga mokytis iš savo klaidų. Tam, kad vaiko motyvacija nebūtų persunkus iššūkis tėvams, yra naudojami  vertinimo lipdukai. Džiaugdamiesi jų pasiekimais su padrąsinančiomis žinutėmis ar spalvingais simboliais, ugdote augimo mąstyseną, mokote juos priimti iššūkius ir ištvermingai įveikti nesėkmes - tai labai svarbus savimonės ir atsparumo aspektas. Ar tai būtų naujo įgūdžio įsisavinimas, sudėtingos užduoties atlikimas, ar laikui bėgant pasiektas pagerėjimas, lipdukai ir kiti motyvaciniai vizualiai primena apie sunkų darbą ir atsidavimą, vaikai jaučiasi įvertinti už savas pastangas ar pasiekimus.

Įkvepianti vizija

Vaiko kambarys yra jo tvirtovė, ramybės, žaidimų, mokymosi erdvė. Čia vaikas turi jaustis patogiai ir saugiai. Norint, kad vaikas ugdytų pasitikėjimą savimi, jaustų saugumą yra pravartu papuošti vaiko kambarį motyvuojančiomis, įkvėpiančiomis, skatinančiomis nepasiduoti frazėmis. Vienos iš efektyviausių vaikus motyvuojančių priemonių yra paveikslai ant drobės apie drąsą, atsparumą ir galimybes. Įkvepiants lipdukai, drobės ugdo jų savojo potencialo suvokimą ir suteikia jiems galimybę drąsiai ir ryžtingai siekti savo svajonių bei tikslų. Motyvuojantys paveikslai ant drobės skatina atkaklumą ir ištvermę susidūrus su kliūtimis. Kai vaikas susiduria su nesėkmėmis ar sunkumais, šie paveikslai jam primena, kad reikia išlikti atkakliam ir nesustoti ir eiti pirmyn.

5 būdai ugdyti vaiko sąmoningumą

Stiprios bendruomenės kūrimas

Vaikams nuo pat mažų dienų yra svarbu įsitraukti į kažkokią bendruomenę, pavydžiui – darželį, kad būtų ugdomi bendravimo įgūdžiai, gebėjimas priimti kitus, pažinti save. Tačiau yra ypatingai svarbu, kad vaikai bendruomenėje mokėtų joje dirbti kaip viena komanda, bet suprasti, kad tu pačiu kiekvienas iš jų yra individualūs. Šiuo tikslu dažnai yra naudojami į rūbus įsegami ženkliukai su bendruomenės logotipu ir vaiko vardu. Taip vaikai nesąmoningai supranta, kad bendruomenės nariai yra unikalūs, tačiau kartu ir labai panašūs.  Ženkliukai taip pat vaidina svarbų vaidmenį diegiant tokias vertybes kaip patriotizmas, bendruomenės pasididžiavimas ir pilietinis įsitraukimas. Ženkliukai suteikia apčiuopiamų priminimų apie vaikų vertybes, siekius ir indėlį į visuomenę. Papuošti nacionalinėmis vėliavomis, emblemomis ar simboliais, ženkliukai yra galinga patriotizmo ir nacionalinio pasididžiavimo išraiška. Simboliai ant ženkliukų sukelia piliečių vienybės ir solidarumo jausmą, sustiprindami patriotizmo svarbą nuo mažų dienų.
Taikydami šiuos naujoviškus metodus, suteikiame vaikams galimybę orientuotis gyvenime smalsiai, empatiškai ir tikslingai, taip padėdami pamatus augimui ir pasitenkinimo kupinai ateičiai.

Prenumeruokite ir gaukite naujienas pirmi!

www.lipdukai.eu yra naudojami slapukai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsamią informaciją rasite privatumo politikos puslapyje