Pradinukų pasiruošimas mokyklai: edukologės 10-ies patarimų gidas tėvams
Pradinukų pasiruošimas mokyklai svarbus etapas tiek vaikams, tiek tėvams. Naujos patirtys vilioja, bet ir kelia iššūkius bei nerimą. Norint užtikrinti sėkmingą pereinamąjį laikotarpį yra keletas patarimų, kurie gali padėti lengviau prisitaikyti.
Pirmiausia, svarbu suprasti, kad pasiruošimas mokyklai prasideda gerokai prieš mokslo metų pradžią. Jei pradėsite pasiruošimą tik prieš pat rugsėjo-1ąją, tikrai neišvengsite chaoso ir įtampų.
1. Emocinis tėvų pasiruošimas vaiko mokyklai
Emocinis pasiruošimas reikalingas ne tik vaikams, bet pirmiausia tėvams. Būtina susitvarkyti su savo patirtimis, emocijomis ir nuostatomis. Į vaiko mokyklos etapą žvelgti naujai ir pozityviai.
Svarbu patiems nerodyti jaudulio, streso, nepasitikėjimo vaiku ar jį gąsdinti, kad mokykloje kažkas „bus“. Nedemonstruoti neigiamo nusiteikimo apie mokyklą ar mokytojus, kad nebūtų formuojamas išankstinis priešiškumas.
Nelyginti vaikų tarpusavyje su broliais, sesėmis ar kitais vaikais. Dažnai tėvai bando paskatinti vaiką mokytis ar „kitaip“ elgtis, akcentuojant, kad kiti jau pažįsta raides, moka skaičiuoti, skaityti ar elgiasi „gražiai“. Lygindami padarysite didžiulę klaidą, mažinsite vaiko savivertę ir suformuosite baimes.
Jausdamas tėvų pozityvų nusiteikimą ir užtikrintumą vaikas jausis saugiau ir ramiau.
2. Emocinis vaikų paruošimas mokyklai
Pradinukams gali kilti įvairių emocijų, tokių kaip jaudulys, nerimas ar nežinomybė dėl nepažįstamos aplinkos, naujų bendraamžių ir mokytojų. Svarbu sukurti jiems saugią ir emociškai palaikančią aplinką.
Skirkite laiko pasikalbėti apie tai, ką jie jau žino apie mokyklą, ko tikisi iš jos, kas neramina. Detaliai atsakykite į visus vaikui kylančius klausimus, net jei to paties klausia ne vieną kartą. Taip sumažinsite nerimą ir suformuosite realistinius lūkesčius.
Dalinkitės su vaiku teigiamais prisiminimais, pasakokite linksmas istorijas, pabrėžkite, kad mokykla yra įdomus pasaulis, kuriame galima atrasti daug naujų dalykų, tačiau neformuokite tik „rožinių svajonių“.
Realistiškai papasakokite apie veiklas mokykloje, tvarką. Supažindinkite kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Tą galite padaryti žaisdami „mokyklą“, užduodami klausimus, klausdami nuomonės.
3. Susipažinimas su mokykla
Aplankykite mokyklą iš anksto. Dauguma ugdymo įstaigų organizuoja susitikimus, pažintines pamokėles, renginius. Būtinai dalyvaukite, nes tai padeda susipažinti su mokyklos aplinka, pamatyti klases, kiemą, susitikti su mokytojais ar kitais pradinukais. Taip pat svarbu sužinoti apie mokyklos tvarką, taisykles ir reikalavimus, kad jūsų pradinukas galėtų juos suprasti ir prisitaikyti.
Papasakokite apie pamokų tvarkaraštį, pertraukas, maitinimo tvarką ir bet kokius kitus svarbius aspektus, kurie padės jų dienos eigai mokykloje.
Po tokių susitikimų turėsite apie ką su vaiku pasikalbėti, išsiaiškinti kas neramina, kokie klausimai kyla. Vaikas jau bus susipažinęs su mokytoja ir gal net susiradęs draugų. Socializacijos procesas iš kart taps lengvesnis.
4. Rutinos ir tvarkos formavimas
Sukurkite tvarką ir rutiną, kuri būtų pritaikyta prie mokyklos grafiko. Tam puikiai tiks vasaros laikas.
Nustatykite reguliarius laikus - kada atsikelti, valgyti, daryti užduotėles, žaisti, žiūrėti filmukus, eiti miegoti.
Ypač svarbu suformuoti tinkamą miego režimą, kad rugsėjį, prie visos pasikeitusios aplinkos ir veiklų, netektų dar vargti su poilsio grafiku ir prisitaikymu prie miego laiko. Pradinukams labai svarbu emociškai ir fiziškai tinkamai pailsėti.
Kuo ankščiau sudėliosite rutiną, tuo ilgesnį laiko tarpą turėsite prie jos sėkmingai prisiderinti. Tai padės vaikui pasijusti saugiai ir kontroliuojamai, išvengsite skubėjimo ir streso.
5. Pasirūpinkite sveikata
Vasarą rūpinkitės gera nuotaika, poilsiu, smagiu pasiruošimu mokyklai ir imunitetu.
Nepamirškite kuo ankščiau pasirūpinti sveikatos pažyma bei kitais reikalingais dokumentais, kad rugsėjį netektų laukti eilėse ir patirti papildomą stresą keliaujant per gydytojus.
Prieš mokyklą tenka pasitikrinti ne pas vieną specialistą, todėl nepalikite šių darbų paskutinėms dienoms.
6. Ugdantis namų aplinkos paruošimas
Drauge su vaiku pasiruoškite ugdančią namų aplinką. Pasitarkite kokie baldai reikalingi, kur jie stovės, koks bus apšvietimas. Vaikui turi būti aišku, kur bus jo asmeninė mokymosi erdvė.
Pasirūpinkite, kad kambaryje būtų knygų, dėlionių, lavinančių ir mokymosi priemonių. Sienas ar grindis galima pagyvinti specializuotais ugdančiais plakatais, paveikslais, edukaciniais lipdukais - tokiais kaip abėcėlė, skaičiai, spalvos, žemėlapiai. Juos lengvai galima keisti pagal amžiaus poreikius ir vaiko žinių lygį.
Vizualinis aplinkos paruošimas natūraliai vaiką įtraukia į savaiminį mokymosi procesą. Skatina užsiimti edukacinėmis veiklomis, įgalina įsiminti informaciją iš aplinkos. Ne veltui sakoma, kad aplinka, tai trečiasis vaiko mokytojas.
7. Mokyklinių reikmenų įsigijimas
Pirmiausia pasitikrinkite mokyklos reikalavimus ir rekomendacijas. Nepulkite visko pirkti savo nuožiūra. Mokytojos dažniausiai pateikia reikiamų daiktų sąrašus. Atsižvelgiant į rekomendacijas bus ir pigiau ir tvariau.
Priemonių ir daiktų įsigijimą paverskite smagiu žaidimu drauge su vaiku:
• Pradėkite nuo plano. Nors apsipirkimo procesas atrodo malonus užsiėmimas, bet jis greit išvargina, tada kyla pykčiai ir nepasitenkinimas. Planas puikiai padeda susiderinti ką pirksite, ką jau turite ar galite pritaikyti iš vyresnių vaikų. Tai ugdo ir vaiko suvokimą apie finansus, tvarumą, ugdo planavimo įgūdžius.
• Priemonių įsigijimui skirkite užtektinai ramaus laiko, kad netektų skubėti, kad vaikas galėtų apžiūrėti, pagalvoti, ramiai išsirinkti.
• Nukreipkite vaiką teisingą linkme, bet leiskite rinktis pačiam. Tai sutvirtina pasitikėjimo ir savarankiškumo jausmą. Vaikams svarbu jausti, kad jais pasitikima, nuoširdžiai rūpi jų nuomonė. Jaučiasi dideli ir savarankiški priimti sprendimus.
• Priemones įsigykite šiek tiek ankščiau, kad vaikas turėtų laiko su jomis apsiprasti, atpažinti, pasidžiaugti, „pažaisti mokyklą“. Taip formuojamas pozityvus nusiteikimas mokyklai.
8. Asmeninių daiktų ženklinimas
Drauge su vaiku peržiūrėkite mokyklinius daiktus, rūbus ar priemones bei juos paženklinkite, kad vaikui būtų lengva atpažinti ir rasti.
Mažieji dažnai pamiršta, pameta ar susimaišo tarp panašių daiktų, todėl specializuotos ženklinimo priemonės padeda išsaugoti asmeninius daiktus. Rinkitės tokias žymėjimo priemones, kurios nenusitrina, neatsiklijuoja, nenusiplauna.
Daiktų žymėjimas ugdo vaiko atsakomybės jausmą už jam priklausančius daiktus. Galite įsigyti specialius ženklinimui skirtus VARDO lipdukus su vaiko vardu ir klase, bei drauge sužymėti. Taip vaikas įsimins ir atpažins savo daiktus, labiau juos saugos, o pasimetus bus lengviau atrasti.
Ženklinti galima: mokyklinius reikmenis, gertuves, kuprines, batus, rūbus, maisto dėžutes, sportinę aprangą. Ypač svarbu paženklinti uniformas, nes visos vienodos ir dažniausiai panašaus dydžio, todėl dažnai sumaišomos ir pametamos.
9. Kokius vaiko įgūdžius lavinti ?
Kad pirmieji žingsniai mokykloje būtų kuo sklandesni ir ramesni, lavinkite praktinius ir socialinius vaiko įgūdžius:
• Ugdykite savarankiškumą. Pačiam apsirengti, nusirengti, susidėti rūbus, susitvarkyti savo darbo vietą. Nepulkite atlikti užduočių už vaiką norėdami padėti.
• Ugdykite atsakingumą. Susikrauti savo daiktus, atlikti tam tikrus darbus namuose.
• Ugdykite dėmesingumą ir kantrybę, skatinkite užbaigti pradėtas veiklas iki galo.
• Mokykite pagarbos kitiems. Išklausyti kitus kai kalba.
• Mandagaus elgesio. Išmokykite prašyti, atsiprašyti, sveikintis.
• Mokykite vaiką paprašyti pagalbos kai reikia.
• Pasikalbėkite apie įvairias galimas situacijas ir išeitis iš jų žaidimų forma.
• Orientuotis erdvėje
• Džiaugtis savo ir kitų pasiekimais, darbeliais.
• Naudotis įvairiomis mokymosi priemonėmis.
• Tobulinkite asmeninės higienos įgūdžius.
• Skatinkite mokymosi įgūdžius. Keliaujant, einant, žaidžiant mokykitės raidžių, skiemenų, skaičių. Skirkite laiko namuose įvairių užduočių atlikimui.
Suformuoti socialiniai įgūdžiai ženkliai prisidės prie lengvesnės vaiko adaptacijos mokykloje, padidins pasitikėjimo savimi, savivertės jausmą.
Dažniausiai tėvų daromos klaidos ruošiantis mokyklai
Net ir patys rūpestingiausi tėvai pasiruošimą mokyklai dažnai patys apsunkina, todėl pravartu atsižvelgti į dažniausia daromas klaidas ir jų vengti.
TOP 10 tėvų daromų klaidų:
1. Nesuteikia vaikui savarankiškumo. Atlieka už vaiką visus veiksmus, kuriuos jis galėtų atlikti ir pats.
2. Perdėti lūkesčiai ir spaudimas. Per daug reikalauja ir nori, kad jų vaikas iškart būtų geriausias moksleivis, mokėtų, žinotų ir būtų geriau pasiruošęs nei kiti.
3. Fokusavimasis tik į akademines žinias. Pamirštama vaiko psichologinė gerovė, socialiniai įgūdžiai.
4. Nepastebima arba nuvertinama vaiko emocinė būsena. Nepastebimas nerimas, jis ignoruojamas, į vaikui kylančius klausimus išsamiai neatsakoma ir nepaaiškinama.
5. Nesukuriama ugdanti asmeninė vaiko erdvė. Neparuošiama vieta skirta mokymuisi.
6. Per vėlai pradedamas pasiruošimo mokyklai procesas. Pora dienų prieš rugsėjį pradedama kalbėti apie mokyklą ir jai ruoštis. Puolama paskubomis viską pirkti, ieškoti. Vaikas nespėja emociškai pasiruošti ir susigaudyti.
7. Nesupažindinama su mokykla, jos aplinka. Vaikui neaprodoma mokykla, kiemas, nesupažindinama su mokytojais, kitais vaikais
8. Iš anksto nesuformuojama vaiko rutina. Visi pokyčiai užgriūva vienu metu.
9. Vaikas neįtraukiamas į pasiruošimo procesą. Jam nepasakojama apie mokyklą, jos tvarką, kokie pokyčiai laukia. Daiktai suruošiami be vaiko įsitraukimo, nespėja su jais apsiprasti, atpažinti, vaikas neįtraukiamas į įsigijimo procesą. Viskas nusprendžiama už jį.
10. Savo neigiamų emocijų ar nuomonės demonstravimas apie mokyklą. Tėvų nepasitenkinimas mokyklos tvarka ar mokytojais išreiškiamas girdint vaikui.
Kiekviena šeima geriausiai žino unikalius vaiko bruožus ir atsižvelgdama į individualumą, matydama ir girdėdama vaiko poreikius, gali sukurti tinkamą palaikymą, kuris padės vaikui lengviau ir sėkmingiau pradėti kelionę į mokyklą.