Ką reikia žinoti prieš išleidžiant vaikus į darželį ar mokyklą? Tiesiai iš pedagogo lūpų
Nenumaldomai artėja Rugsėjo 1 – oji – pati svarbiausia diena visiems vaikams, kurie pirmą kartą peržengs darželio ar mokyklos slenkstį. Prieš mokslo metų pradžią ne ką mažesnis rūpestis, nerimas užklumpa ir mažųjų tėvus. Dauguma jaudinasi kaip vaikai ištvers dieną be tėvų, ar turės draugų, kaip jausis naujose savo vaikiškose pareigose, tačiau dar kiti tėvai suka galvas kaip tinkamai aprūpinti savo vaikus pirmoko ar darželinuko krepšeliu. Ir ne be reikalo, tinkamos mokymosi, motyvacinės priemonės, apranga turi didelės įtakos Z kartos vaikų sėkmingam mokymuisi, gerai savijautai mokykloje ar darželyje.
Norėdami palengvinti tėvų paskutinį vasaros mėnesį, per kurį reikia ne tik nupirkti reikiamas prekes savo darželinukams ir pirmokams, bet ir su jais kalbėtis, emociškai nuteikti naujam etapui, dalinamės pedagogų patarimais į ką reikia atkreipti dėmesį ruošiant vaikus pirmiesiems mokslo metams.
1. Vaiko pasikeitimų refleksija ir ateities planai
Vienas svarbiausių darbų, kuris savotiškai taip pat yra darželinuko/pirmoko krepšelio sudedamoji dalis, yra pokalbis su savo vaiku. Prieš naują etapą visiems žmonėms, nesvarbu kokio amžiaus jie bebūtų, reikia pasiruošimo. Nežinia –gąsdina. Tad kalbėkite su vaiku apie artėjančius pasikeitimus, papasakokite kaip viskas bus darželyje ar mokykloje. Aptarkite kokia bus dienos rutina atėjus rudeniui. Įvardinkite vaikui kelintą valandą reikės keltis, kada valgyti, praustis, rengtis, važiuoti ar nueiti iki ugdymo įstaigos, kaip iš jos grįžti ir ką tą dieną reikės daryti toliau. Tegul vaikas savo pasąmonėje modeliuoja galimą įvykių seką atėjus rugsėjui.
Ne ką mažiau svarbu yra paaiškinti vaikui kodėl jis turi eiti į ugdymo įstaigą. Kalbėkite su vaiku apie būsimą etapą žaismingai, pabrėždami, kad šis jau užaugo ir pamažu turi išmokti naujų dalykų, pažinti pasaulį. Negąsdinkite vaiko, kad viskas staiga pasikeis – jis taps suaugusiu, rimtu žmogumi. Kalbėdami stenkitės skatinti vaiko smalsumą, norą pamatyti kaip viskas daželyje ar mokykloje bus smagu.
2. Būtinų mokyklinių prekių sąrašas ir apsipirkimo gudrybės
Smagiausias ir geras emocijas vaikams sukeliantis etapas yra mokyklinių prekių apsipirkimas. Tačiau dažnai ši svarbi užduotis, ruošiantis mokyklai, yra pats didžiausias tėvų košmaras. Spalvingų, įmantrių prekių gausa susuka vaikams galvas ir, rodos, jie norėtų nusipirkti visą parduotuvę! Kad taip nenutiktų bendraukite su vaiku kaip su suaugusiu. Apsvarstykite sumą, kurią galite leisti mokyklinėms prekėms ir pasakykite ją savo vaikams. Kartu sudarykite mokyklinių prekių sąrašą ir peržiūrėkite kokius daiktus jau turite ir jų pirkti nereikia. Vėliau kartu su vaiku paskirstykite turimą sumą kiekvienai prekei, kad vaikas žinotų kokios yra kiekvienos prekės kainų ribos. Vėliau apsiperkant kartu su vaiku rinkitės prekes iš sudaryto sąrašo ir padėkite vaikui suprasi, kurios prekės telpa į sutartus kainų rėžius.
Pateikiame pedagogų rekomendacijas, kokias prekes įtraukti į pirmoko pirkinių sąrašą: specialūs sąsiuviniai pirmokams su daugiau linijų ir didesniais langeliais, natų sąsiuvinis, aplankalai vadovėliams ir sąsiuviniams, kapsuliniai rašikliai, spalvoti pieštukai, flomasteriai, paprasti peštukai, trintukai, drožtukas su talpa, akvarelė/guašas, teptukai, indelis vandeniui ir paletė dažams maišyti, plastilinas, lentelė lipdymui, lanksti linijuotė, žirklės, penalas, pieštukiniai klijai, spalvoti lapai, spalvotas kartonas, kartoninis aplankalas su gumele įvairiems darbams laikyti, pamokų tvarkaraštis, sportinės aprangos krepšys, priešpiečių dėžutė, patogi, ergonomiška kuprinė, atšvaitas.
Renkantis kuprinę svarbu atsižvelgti į svorio kriterijus. Pilnai supakuota kuprinė neturėtų sverti daugiau nei 10-15% vaiko kūno svorio, jog nesukelti nugaros ir pečių skausmų bei ilgalaikės laikysenos problemos. Kuprinės dydis turėtų atitikti vaiko amžių ir ūgį. Ji neturėtų būti platesnė už vaiko pečius ar ilgesnė nei iki jo klubų linijos. Be to, svarbu įvertinti, kiek daug mokyklinių reikmenų vaikas kasdien nešioja, kad kuprinė netaptų per didelė ir nepatogi.
Dar viena rekomenduojama pirmoko/darželinuko mokyklinio krepšelio prekė – lipni kreidinė lenta. Joje mokinys galės pasižymėti svarbius atsiskaitymus, susirašyti savo tvarkaraštį, kūrybiškai spręsti namų darbus ar tiesiog išlaisvinti savo fantaziją piešiant. Tokia lenta lavins vaiko kūrybiškumą, motoriką, laiko planavimo įgūdžius, bei suteiks vaiko kambariui išskirtinumo.
3. Patogi ir tinkama apranga – viena svarbiausių prekių
Mokytojai nuolat pabrėžia, kad vaiko komfortas yra pagrindinis veiksnys, lemiantis jo mokymosi efektyvumą. Todėl svarbu pasirūpinti, kad krepšelyje būtų patogūs, kvepuojančios medžiagos drabužiai. Vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad visi moksleiviai turi atrodyti tvarkingai, tad trumpesni šortai, madingos plėšytos kelnės, marškinėliai nedengiantys pilvo – netiks. Taip pat, prieš pradedant mokyklą, labai svarbu yra pasidomėti tos mokyklos aprangos taisyklėmis. Daugelyje mokyklų yra privalomos uniformos, tad paprastų drabužių gali neprireikti tiek daug.
Vaikams darželyje unifromų dažniausiai neprireikia, todėl čia einantiems vaikams svarbu turėti patogius, judesių nevaržančius drabužius. Rekomenduojama ir prašoma pasirūpinti daugiau nei vieneriu rūbų komplektu, kad vaikams išsitepus rūbai galėtų būti perrengiami. Taip pat svarbu darželyje palikti ir šiltesnių rūbų, patogius aulinukus lauko pramogoms, drabužius miegui.
Ir pirmokams, ir darželinukams pedagogai bei darželių auklėtojos rekomenduoja parinkti patogią avalynę, kuria vaikas galėtų persiauti atvykęs į ugdymo įstaigą. Rekomenduojama rinktis basutes su lipniomis juostelėmis, kad vaikai nekliūtų už raištelių ir galėtų saugiai bei patogiai judėti.
4. Personalizuoti ir sužymėti daiktai niekada nepasimes
Vos tik pradėjus vaikui lankyti darželį ar mokyklą dauguma daiktų turi blogą savybę – lengvai pradingti. Šiai problemai spręsti mokytojai rekomenduoja rinktis VARDO lipdukus, kuriais paprasta ir lengva pažymėti vaiko rūbus, avalynę, mokyklines priemones. Užklijavus lipduką su vaiko vardu, mokykla ar jūsų telefono numeriu, pamesti daiktai lengvai ras kelią pas šeimininką ir neprireiks pirkti naujos aprangos ar priemonių.
Personalizuoti marškinėliai, kuprinė, sportinis krepšys pasitarnauja ne tik kaip prevencija nuo daikto pasimetimo, tačiau ir kaip susipažinimo priemonė ar pagalba mokytojai/auklėtojai iškylų, užklasinių veiklų metu. Taip pat, vaikai jaučiasi saugiau ir geriau, kai į juos nuo pat pradžių nauji žmonės – mokytojai, bendraklasiai gali kreiptis vardu.
5. Būdai apsaugoti vaiką nuo pavojų ir palaikyti kontrolę per nuotolį
Išleidžiant savo vaikus į mokyklą tėvai dažnai jaudinasi dėl vaikų saugumo, kai jie patys negali jo užtikrinti. Išmanieji laikrodžiai yra puikus sprendimas, kuris padės Jums visada susisiekti su savo vaiku bei matyti jo buvimo vietą. Taip pat svarbu paminėti specialias programėles, kaip „Screen Time“ ar „Family Link“, kurios leidžia tėvams ar mokytojams nustatyti laiko ribas, kada telefonas ar išmanusis laikrodis gali būti naudojamas, o tai padėtų užtikrinti, kad vaikai būtų koncentruoti ir dalyvautų pamokoje.
Pigesnė, tačiau taip pat labai efektyvi išmaniųjų laikrodžių alternatyva – SOS apyrankės su jūsų kontaktine informacija, kurios ne tik žaismingai papuoš vaiko rankytę, tačiau ir pagelbės situacijose, kai vaikas pasimeta. Suaugusieji, kurie pamatys vaiko apyrankę galės susisiekti su jumis ir informuoti apie vaiko buvimo vietą.
Ne ką mažiau svarbi vaiko saugumo priemonė yra atšvaitas. Tamsiais žiemos rytais vaikai su atšvaitais neliks nepastebėti ir liks saugūs kelionės į mokyklą metu.
6. Produktyvaus laiko garantas – sveikas maistas
Dažnai pamirštama detalė, bet svarbi kiekvieno pirmoko krepšelio sudėtinė dalis yra skanių ir sveikų užkandžių dėžutė. Mokytojai pastebi, kad mokiniai, kurie turi sveiko, subalansuoto valgymo įpročius, yra daug energingesni ir lengviau susikoncentruoja mokymosi procese. Todėl įsitikinkite, kad jūsų vaiko krepšelyje yra sveikų užkandžių, tokie kaip vaisiai, riešutai ir pan.
Ramaus pasiruošimo ir sėkmingo starto!
Naujas vaiko gyvenimo etapas visada tampa iššūkiu ne tik patiems vaikams, bet ir tėvams. Tačiau tinkamas pasiruošimas, nuolatinis bendravimas, domėjimasis vaiko auginimo principais bei ieškojimas kaip protingai suruošti darželinuko/pirmoko krepšelį yra sėkmės garantas. Gražių ir sėkmingų naujų mokslo metų!
Straipsnio pagrindinė nuotrauka iš Freepik